Uzmanlar gerçeği açıkladı! “Araplar Osmanlı’ya ihanet etti” iddiası çürüdü

Hamas’ın İsrail’e yönelik başlattığı ‘Aksa tufanı’ operasyonunun ardından sosyal medyada tekrar dolaşıma sokulan “Araplar Osmanlı’ya ihanet etti” iddiasına uzmanlardan açıklama geldi.

Uzmanlar gerçeği açıkladı! “Araplar Osmanlı’ya ihanet etti” iddiası çürüdü
REKLAM ALANI
Yayınlama: 09.10.2023
A+
A-

    Haber7-ÖZEL

İsrail’in, yıllardır zulmettiği ve açık hava hapishanesine çevirdiği Gazze’den atağa kalkan Filistinlilere yönelik sosyal medyada algı operasyonları tam gaz sürüyor. 

İsrail yandaşı bazı isimlerin, “Filistinlilerin 100 yıl önce Türkleri arkadan vurduğu ve kendi topraklarını sattığı” propagandasını ileri sürerek direnişe yönelik desteği kırmaya çalışması dikkat çekerken Haber7 tartışmaları uzman isimlere sordu. Konuyla ilgili Haber7’ye konuşan ORSAM Başkanı Prof. Ahmet Uysal ve Tarihçi Yazar Zafer Bilgin iddiaların doğru olmadığını açıkladı. 

FİLİSTİN ARAPLAR TOPRAK SATTIĞI İÇİN KAYBEDİLMEDİ

Filistin’in Araplar toprak sattığı için kaybedilmediğini belirten ORSAM Başkanı Prof. Ahmet Uysal, Filistin’in kaybedilmesinin asıl nedeninin Osmanlı’nın 1. Dünya Savaşı‘nda İngiltere’ye yenilmesi olduğunu söyledi. Savaş esnasında bütün Filistinlilerin Osmanlı’nın yanında durduğunu söyleyen Uysal, “Filistinliler topraklarını Yahudilere parayla sattı” iddialarına ilişkin ise şu açıklamada bulundu;

Savaştan önce Yahudiler, Filistin’de ekstra arazi alaya başmışlardı ama bu savaşın gidişatında belirleyici bir faktör değildi. Filistin’de daha önce de Yahudiler ve Hıristiyanlar vardı ve her Osmanlı vatandaşı arazi alıp satabiliyordu. Yahudiler, Filistin’e İngiliz işgali esnasında ve çoğunlukla Avrupa’dan getirilmiştir. 2. Dünya Savaşı’dan sonra Batı’nın bölgedeki (kara)kolu olarak kurulan İsrail’e milyonlarca Yahudi getirilmiştir. Bugün de İsrailliler, 10 kat fiyatlarla Filistinlilerden Kudüs ve Batı Şeria’da emlak almaya çalışıyorlar ama Filistinliler vermiyor ve yerlerini terk etmiyor. 

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.