Uzmanından salgın uyarısı: Sineklere dikkat!

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Yeşim Taşova, yaz aylarında artan sinek popülasyonunun salgın hastalıklara yol açabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Uzmanından salgın uyarısı: Sineklere dikkat!
REKLAM ALANI
Yayınlama: 01.05.2024
A+
A-

Sıcak yaz günlerinin gelmesiyle artan sinek popülasyonu ve bu durumun salgın riskinin ortaya çıkarabileceğinden bahseden Pandemi Bilim Kurulu Üyesi, Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Yeşim Taşova, “Bu konuya ciddi bir şekilde sistematik olarak eğinilmesi gerekiyor, aksi halde salgın hastalıklara yol açabilir” dedi.

DEPREM BÖLGELERİ DAHA RİSKLİ

Yaz aylarına yaklaşılması ve havaların ısınmasıyla beraber sinek popülasyonunda artış yaşanıyor. Bu süreçte vatandaşlar özellikle sivrisineklerden etkileniyor. Prof. Dr. Yeşim Taşova, sivrisineklerin çeşitli mikrop taşıyıcısı olduğuna dikkat çekerek artan sinek popülasyonu hakkında “Özellikle deprem bölgesinde salgın hastalıklara yol açabilir. Bu konuya ciddiyetle ve sistematik olarak eğilmek gerekiyor.” ifadelerini kullandı.  Zamanında yapılan müdahalelerin önemine değinen Prof. Dr. Taşova, “Örneğin Larva dönemini kaçırmadan belediyelerimiz ve Sağlık Bakanlığımız ortaklaşa çalışmalarla önlem alabilir” şeklinde açıklama yaptı.

Geceleri sinekten uyuyamadıklarını ve bu durumla mücadele edilmemesine anlam veremediğini belirten Fatma Keser, Adana’da önceden insanların sivrisinek nedeniyle sıtma yaşadığını söyleyerek “Bence böyle giderse salgın kapıda. Bu konuda belediyeleri, sağlık bakanlığını ve diğer tüm yetkilileri göreve çağırıyoruz.” cümlelerine yer verdi.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.