Türkiye’den 36 milyar TL’lik görüşme! ABD’den açıklama geldi:

Türkiye’nin Exxon Mobil ile görüştüğünün açıklaması üzerine ABD’den açıklama geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı, Avrupa’nın enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi ve Rusya’ya bağımlılıklarının azaltılmasında Türkiye’nin önem taşıdığını bildirdi

Türkiye’den 36 milyar TL’lik görüşme! ABD’den açıklama geldi:
REKLAM ALANI
Yayınlama: 01.05.2024
A+
A-

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel, günlük basın brifinginde Türkiye’nin ABD’li enerji şirketi Exxon Mobil ile görüşmesine ilişkin gündemi değerlendirdi.

Halen devam eden ticari görüşmelerle ilgili yorum yapmayacağını kaydeden Patel, bölgedeki tüm ülkeleri enerji kaynaklarını çeşitlendirme ve Rusya’ya enerji bağımlılıklarını azaltma konusunda teşvik ettiklerini dile getirdi.

Türkiye'den 36 milyar TL'lik görüşme! ABD'den açıklama geldi:

“Türkiye, Güney Gaz Koridoru’nun ev sahibi olarak Avrupa’nın enerji tedarikinin çeşitlendirilmesinde ve Rusya’dan bağımsızlaşmasında çok önemli bir rol oynuyor.” diyen Patel, Ukrayna’daki savaş sürecinde Ankara’nın sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) kaynaklarını çeşitlendirmek üzere adımlar attığını söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Exxon Mobil ile yaklaşık 1,1 milyar dolar tutarında 2,5 milyon ton sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) için görüşüldüğünü açıklamıştı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Bakan Bayraktar, İngiliz Financial Times gazetesine verdiği röportajda, Türkiye’nin enerjideki bağımsızlığını artırmak için çeşitli adımlar attığını vurgulamıştı.

Türkiye’nin doğal gaz ihtiyacının neredeyse tamamını ithal ettiğini kaydeden Bayraktar, tek bir tedarikçiye bağımlı kalmadan yeni bir tedarik portföyü oluşturmayı hedeflediklerini belirtmişti.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.