Polis, Columbia Üniversitesi’ndeki Gazze Dayanışma Kampı’nı dağıttı

Filistin’e destek eylemlerinde öğrencilerin üniversite kampüsüne kurduğu Gazze Dayanışma Kampı, polis baskınıyla dağıtıldı. Onlarca öğrenci gözaltına alındı. ABD genelinde hala 50’den faza üniversitede Filistin eylemleri var.

Polis, Columbia Üniversitesi’ndeki Gazze Dayanışma Kampı’nı dağıttı
REKLAM ALANI
Yayınlama: 01.05.2024
A+
A-

New York’taki Columbia Üniversitesi kampüsüne gelen New York Polis Teşkilatı (NYPD) özel birimleri, tarihi Hamilton Hall’de protestolarına devam eden Filistin destekçisi öğrencileri gözaltına aldı. Columbia Üniversitesi’nin Morningside Heights Kampüsü’nde, öğrencilerin bir süre önce kurduğu Gazze Dayanışma Kampı, polis ekiplerinin baskınıyla dağıtıldı.

Polis, Columbia Üniversitesi'ndeki Gazze Dayanışma Kampı'nı dağıttı

Büyük kamyonlar ve özel hazırlanmış rampalar yardımı ile protestocu öğrencilerin kısa süre önce girdikleri Hamilton Hall binasına gelen polis, binanın Amsterdam Caddesi tarafında toplanan halk tarafından protesto edildi.

Hamilton Hall binasına pencereden girerek içerdeki barikatları yıkan polis, saldırdığı onlarca öğrenciyi kampüs dışına çıkardı ve gözaltına aldı.

New York polisi, kampüs alanındaki Gazze Dayanışma Kampı çadırlarını da kaldırdı.

Polisin müdahalesinden kısa süre önce Columbia Üniversitesi tarafından yapılan açıklamada, topluluğun güvenliğini ve düzenini yeniden sağlaması için NYPD’den yardım istendiği belirtilmişti.

Polis, Columbia Üniversitesi'ndeki Gazze Dayanışma Kampı'nı dağıttı

Ne olmuştu?

Columbia Üniversitesi’nde Filistin destekçisi öğrenciler, nisan ortalarında okulun, İsrail’in Gazze’deki saldırılarını ve işgalini destekleyen şirketlere devam eden finansal yatırımlarını protesto amacıyla kampüsün bahçesinde oturma eylemi başlatmıştı.

ABD genelinde hala 50’den fazla büyük üniversitede, Filistin’e destek için öğrenci eylemleri devam ediyor ve polisin son 2 haftada aralarında bazı öğretim görevlileri de dahil 1000’den fazla öğrenciyi gözaltına aldığı belirtiliyor.

Polis, Columbia Üniversitesi'ndeki Gazze Dayanışma Kampı'nı dağıttı

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.