İsrail ordusu Refah’a karadan girdi: Mısır tarafı ele geçirildi

Hamas’ın ateşkesi kabul etmesine rağmen İsrail ordusu, 1,5 milyon Filistinlinin yaşadığı Refah’a girme kararı aldı. Gece havadan bombaladığı kente, bu sabah karadan da giren İsrail, Mısır’la olan sınır kapısının Gazze tarafını ele geçirdi.

İsrail ordusu Refah’a karadan girdi: Mısır tarafı ele geçirildi
REKLAM ALANI
Yayınlama: 07.05.2024
A+
A-

İsrail ordusu, Gazze’nin Refah bölgesine kara saldırısı başlatarak, Mısır’la olan sınır kapısının Gazze tarafını ele geçirdiğini duyurdu.

Ordudan yapılan açıklamada, 162’nci Tümen ve 401’inci Zırhlı Tugay’ın Refah’ın doğusundaki ordu birliklerine destek verdiği saldırılarda, Gazze’nin Mısır’a açılan Refah Sınır Kapısı’nda kontrolün ele geçirildiği belirtildi.

Mısır’a yaklaşık 3,5 km uzaklıktaki kapının Filistin tarafında tam kontrolün sağlandığı belirtilen açıklamada, saldırıda 20 Filistinlinin öldürüldüğü kaydedildi.

תיעוד: הטנקים של חטיבה 401 השתלטו על מעבר רפיח pic.twitter.com/j5KoycXHq9

— איתי בלומנטל Itay Blumental (@ItayBlumental) May 7, 2024

ABD, REFAH’A KARA SALDIRISNI DESTEKLEMİYOR

Beyaz Saray, 1,5 milyon Filistinlinin hayatını tehlikeye atacağından, İsrail’in Refah’a yönelik bir kara saldırısı düzenlemesini desteklemediklerini açıkladı. Açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden’ın bu durumu İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya bildirdiği belirtildi.

Netanyahu geçtiğimiz günlerde, Hamas’la ateşkes sağlansa da sağlanmasa da Refah’a gireceklerini belirtmişti.

REFAH’A İLK SALDIRILAR HAVADAN OLDU

İsrail gece boyunca Refah kentindeki bazı noktalara hava saldırıları düzenledi. Bu saldırılarda çok sayıda Filistinli hayatını kaybetti. Tel Aviv yönetimi, Refah’a karadan da girmeye hazırlanırken, BM Genel Sekreteri Guterres, “Refah’a kara saldırısı kabul edilemez.” dedi.

HAMAS ATEŞKESİ KABUL ETMİŞTİ

Hamas Hareketi Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye, Katar ve Mısır’a, Gazze Şeridi’nde ateşkes anlaşmasına ilişkin önerilerini onayladığını bildirmişti.

Hamas’ın Katar ve Mısır tarafından iletilen “ateşkes önerilerine” onay verdiğini duyurmasının ardından İsrail Savaş Kabinesi, Refah’ta saldırılara devam kararı almıştı.

Ancak İsrail, Hamas’ın kabul ettiği teklifin, Mısır önerisinin “yumuşatılmış” bir versiyonu olduğunu savunuyor ve kapsamının İsrail’in “kabul edemeyeceği genişlikte” olduğunu belirtiyor. Tel Aviv yönetimi, söz konusu ateşkes kararıyla, “İsrail’i anlaşmayı reddeden taraf gibi göstermek isteyen bir hile görüntüsü olduğunu” iddia ediyor.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.