İsrail ordusu: Gazze dünyadaki en zor savaş alanlarından biri

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, 7 aydan uzun süredir saldırı altında tuttukları Gazze Şeridi’ni “dünyadaki en zor savaş alanlarından biri” şeklinde niteledi.

İsrail ordusu: Gazze dünyadaki en zor savaş alanlarından biri
REKLAM ALANI
Yayınlama: 08.05.2024
A+
A-

Yediot Ahronot gazetesinin düzenlediği konferansta konuşan Hagari, “Belki de Gazze, savaş ve Hamas’ın yer altında kazdığı tüneller açısından dünyadaki en zor savaş alanlarından biridir.” dedi.

İsrail ordusu: Gazze dünyadaki en zor savaş alanlarından biri

‘HAMAS İLE BAŞLADIK’

İsrail Ordu Sözcüsü, savaş için operasyon planına siyasi düzeyde onay verildiğine işaret ederek “Öncelikle Hamas merkezlerinin ağırlıklı olduğu Gazze’nin kuzeyi ve Han Yunus kentinden başlamayı öngördük.” dedi.

‘SALDIRILARIN DURMASI GARANTİ DEĞİL’

Hagari, ayrıca Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah kentine karadan saldırının Filistinli silahlı grupların saldırılarını durdurmayı garantilemeyeceğine dikkati çekti.

İsrail ordusunun Gazze-Mısır arasındaki Refah Sınır Kapısı’na saldırısına dair ise Hagari, kendilerine uygun bir yolla Refah kenti konusunda adım atacaklarını kaydetti.

İsrail ordusu: Gazze dünyadaki en zor savaş alanlarından biri

‘SORUMLULUK ALDIK, NELER GEREKTİĞİNİN FARKINDAYIZ’

Hamas’ın 7 Ekim 2023’teki saldırısını hatırlatan Hagari, “Başarısızlıktan sonra dahi sorumluluk aldık ve Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi de sorumluluk aldı. Bu sorumluluğun neler gerektirdiğinin de farkındayız.” diye konuştu.

ABD-İsrail ilişkilerini de değerlendiren Hagari, ABD’nin İsrail’e geç teslim ettiği bazı silah sevkiyatlarına ilişkin basında çıkan haberlerin abartıldığını savundu.

ABD’nin İsrail’e yardımlarının benzerinin olmadığını dile getiren Hagari, “İki ülke arasındaki ortaklık da benzersizdir ve şu anda olduğu gibi anlaşmazlıklar olduğunda kapalı kapılar ardında çözülür. Bizler İsrail’in güvenlik çıkarlarından sorumluyuz ve ABD’nin çıkarlarını da önemsiyoruz.” ifadelerini kullandı.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.