İspanya Başbakanı istifa etmeme kararı aldı

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, istifa etmeme kararı aldı. Başbakan Sanchez, eşi Begona Gomez’in hakkındaki suçlamaların ardından istifa edip etmeyeceğine yönelik düşünme kararı almıştı.

İspanya Başbakanı istifa etmeme kararı aldı
REKLAM ALANI
Yayınlama: 29.04.2024
A+
A-

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, eşi Begona Gomez’in hakkındaki suçlamaların ardından bugün istifa edip etmeyeceğine yönelik kararını açıkladı. Başbakan Sanchez, bir süre düşündükten sonra görevde kalmaya karar verdiğini bildirdi.

Ülke gündemine damga vuran açıklamanın ardından, hafta sonu boyunca İspanya’da Sanchez’in istifa etmemesi için gösteriler düzenlenmişti.

Başbakan Sanchez, Gazze’deki katliamı en üst perdeden dile getiren ve İsrail’i eleştiren en cesur Batılı lider olarak karşlımıza çıkıyor. Filistin’in devlet olarak tanınması için, ülkeleri ziyaret ederek diplomasi yürütüyor.

He decidido seguir, con más fuerza si cabe, al frente de la Presidencia del Gobierno de España.

Asumo mi compromiso de trabajar sin descanso, con firmeza y serenidad, por la regeneración de nuestra democracia y por el avance en derechos y libertades.

Esta decisión no supone un… pic.twitter.com/RIhA7xS7QY

— Pedro Sánchez (@sanchezcastejon) April 29, 2024

NE OLMUŞTU?

Aşırı sağ sempatizanı “Temiz Eller” adlı sendikanın suç duyurusunun ardından, eşi Begona Gomez ile ilgili, nüfuzunu kullanarak bazı iş çevrelerine etki yapmak ve yolsuzluk iddialarıyla Madrid’deki bir mahkeme hakiminin gizli bir soruşturma başlattığının ortaya çıkmasından sonra Sanchez, görevinden ayrılmayı düşündüğünü duyurmuştu.

Sanchez, sosyal medya hesabından yaptığı ve “Vatandaşa mektup” başlığını attığı dört sayfalık açıklamada, “Hükümetin başında devam mı etsem, yoksa bu yüksek onurdan vazgeçsem mi? Buna değer mi sorusunu acilen yanıtlamam gerekiyor.” diyerek, kamuya açık tüm görüşmelerini bir süreliğine iptal ettiğini ve düşünmesi gerektiğini söylemişti.

Sanchez’in açıklamalarının ardından İspanyol basınındaki yorumlarda, Başbakan’ın olası bir istifayı düşüneceğini açıklamasının “siyasi bir taktik” olduğu görüşü öne çıkarılmıştı.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.