İsmailağa Cemaati tarihinde bir ilk! Kapılarını basına açtılar

İsmailağa Cemaati, tarihinde bir ilke imza atarak kapılarını gazetecilere açtı. Cemaat heyeti, son dönemde gündeme gelen ve merak edilen tüm sorulara cevap verdi.

İsmailağa Cemaati tarihinde bir ilk! Kapılarını basına açtılar
REKLAM ALANI
Yayınlama: 01.05.2024
A+
A-

  HABER7

İsmailağa Cemaati tarihinde bir ilki gerçekleştirdi. Cemaat, kapılarını ilk defa basına açarak Haber7 Genel Yayın Yönetmeni Osman Ateşli‘nin de aralarında bulunduğu gazetecilere açıklamalarda bulundu. Hasan Kılıç‘ın vefatının ardından İsmailağa Cemaati’nin lideri olan Fikri Doğan ve cemaatin önde gelen isimlerinden Salih Topçu, Muhammed Fatih Ustaosmanoğlu ile Abdullah Kılıç cemaate ilişkin dikkat çeken sözler sarf etti. Cemaat heyeti, ‘İsmailağa bölünüyor’ iddialarını reddederek cemaatin strilize hale geldiğini söyledi. 

İsmailağa Cemaati tarihinde bir ilk! Kapılarını basına açtılar

DEVLETE AYKIRI HİÇBİR FAALİYETTE BULUNMADIK

İsmailağa Camii Külliyesi’nde düzenlenen bilgilendirme toplantısında İsmailağa Cemaati’nin bugüne kadar devlete aykırı hiçbir faaliyette bulunmadığına ve toplumun çimentosu olma görevini üstlendiğine vurgu yapıldı. Mâverâünnehir geleneğinden gelenler olarak anarşist yaklaşımların kabul edilmediğinin altının çizildiği toplantıda konuşan Salih Topçu, “Cemaatimiz devlet geleneğine sahiptir. Biz herkesten çok takibe ve kontrole açık cemaatiz” dedi. 

İsmailağa Cemaati tarihinde bir ilk! Kapılarını basına açtılar

1985’TEN BU YANA FETÖ BİR ÖRGÜTTÜR DEDİK

2016’da devlete karşı 15 Temmuz darbe girişimini gerçekleştiren Fetullahçı Terör Örgütü‘ne de değinen İsmailağa Cemaati, 1985’ten beri FETÖ’nün bir cemaat değil, örgüt olduğunu söylediklerini belirtti. İsmailağa’nın devlet tarafından akredite olmuş, güvenliği ve eminliği kabul edilen bir yapı olduğunu belirten cemaat heyeti, “İsmailağa “devletsizlik kadar kötü bir şey yoktur” görüşünü benimsiyor.” açıklamasında bulundu.

İsmailağa Cemaati tarihinde bir ilk! Kapılarını basına açtılar

15 TEMMUZ’DA TÜM HOCALARA ‘SOKAĞA ÇIKIN’ MESAJI ATILDI

Toplantıda konuşan isimlerden biri olan Muhammed Fatih Ustaosmanoğlu ise İsmailağa Cemaatinin 15 Temmuz darbe girişimi gecesinde yaptıklarına dikkat çekti. Ustaosmanoğlu darbe girişimi gecesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklama yapmadan önce Türkiye genelinde tüm hocalara mesaj atılarak “Herkes sokağa çıksın” dediğini hatırlatarak, “Bizler İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün önündeydik. Bizim duruşumuz ve tavrımız çok net. İsmailağa Cemaati devlet tarafından akredite olmuş yapıdır” şeklinde konuştu.

İsmailağa Cemaati tarihinde bir ilk! Kapılarını basına açtılar

20 YIL ÖNCE CEMAATİN LİDERİ BELİRLENDİ

İsmailağa‘nın vefat eden lideri Hasan Kılıç‘ın oğlu Abdullah Kılıç ise, Mahmut Ustaosmanoğlu‘nun vefat etmeden 20 sene önce cemaatten kendisinin uygun gördüğü ileri gelen hocalardan 8 kişiyi çağırdığını, kendisinden sonra yerine Hasan Kılıç’ı bıraktığını söylediğini belirtti. Kılıç, çağırılan isimler arasında Cübbeli Ahmed’in olmadığını belirterek “Cübbeli Ahmed’in cemaat içerisinde bir vazifesi yoktur. Cübbeli cemaatten izole edilen birisidir.” ifadelerini kullandı.

Abdullah Kılıç, Mahmut Ustaosmanoğlu’nun Hasan Kılıç için “Bu sözü yazılı metin haline getirmiş, metni imzalamışlardır. Hasan Kılıç’ın, Mahmut Ustaosmanoğlu halifesi olduğuna dair cemaat içinde en ufak tereddüt ve şüphe yoktur. Babam Hasan Kılıç da kendi yerine Fikret Doğan’ı bırakmıştır” dedi.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.