İran’da nükleer krizi! Bakanlıktan açıklama! Flaş ‘fetva’ detayı

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, ülkede nükleer silahlarla ilgili yasağa dair stratejinin değiştirilebileceğine ilişkin son haftalarda artan söylemler üzerine İran’ın bu konudaki doktrininin değişmediğini söyledi.

İran’da nükleer krizi! Bakanlıktan açıklama! Flaş ‘fetva’ detayı
REKLAM ALANI
Yayınlama: 13.05.2024
A+
A-

Tahran Uluslararası Kitap Fuarı’nın konferans salonunda basın toplantısı düzenleyen Kenani, ülkesinin dış politika gündemini ve bölgesel gelişmeleri değerlendirdi.

İran'da nükleer krizi! Bakanlıktan açıklama! Flaş 'fetva' detayı

‘İRAN’IN NÜKLEER DOKTRİNİNDE DEĞİŞİKLİK OLMADI’

İran’da son haftalarda bazı siyasilerin, ülke lideri Ayetullah Ali Hamaney’in nükleer silahları yasaklayan fetvasının değişebileceğini iddia etmesine değinen Kenani, “İran’ın nükleer doktrininde değişiklik olmadı. İran, fetva doğrultusunda nükleer silahların üretilmesini ve kullanılmasını yasaklamıştır.” dedi.

Kenani, kitle imha silahlarının uluslararası güvenliğin yanı sıra insanlık için tehdit oluşturduğuna inandıklarını belirtti.

İran'da nükleer krizi! Bakanlıktan açıklama! Flaş 'fetva' detayı

İRAN FİLİSTİN’E SANAL BÜYÜKELÇİLİK AÇACAK

Öte yandan ülkesinin Filistin vatandaşları için sanal bir konsolosluk açmayı planladığını ve şu anda sistemin test aşamasında olduğunu aktaran Kenani, “Yapılan istişareler sonucunda Dışişleri Bakanlığı bünyesinde Filistin için sanal bir büyükelçiliğin açılması için gerekli mekanizmalar test aşaması olarak yürütüldü.” dedi.

NE OLMUŞTU?

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney’e bağlı İran Dış İlişkiler Stratejik Konseyi Başkanı Kemal Harrazi ülkesinin nükleer silah stratejisine değinmiş ve “Herhangi bir ülke İran’ı nükleer silahla tehdit etmek isterse nükleer doktrinimizi yeniden gözden geçirebiliriz.” demişti.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, 2018’de ABD’nin tek taraflı çekilmesinden sonra uygulanamayan nükleer anlaşmaya tarafların dönmeyi kabul etmesi halinde, anlaşmadaki taahhütlerini yerine getirmeye hazır olduklarını söylemişti.

İran'da nükleer krizi! Bakanlıktan açıklama! Flaş 'fetva' detayı

İsrail’in 1 Nisan’da İran’ın Şam’daki konsolosluğuna saldırısından sonra ülkede bazı siyasiler, Hamaney’in fetvasının değişebileceğini ve İran’ın da nükleer silah üretebileceğini iddia etmişti.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.