Hazine’den enflasyon muhasebesi kararı

Mükelleflerin birinci vergilendirme dönemi olan Ocak-Mart 2024’te enflasyon düzeltmesi yapmamalarına karar verildi.

Hazine’den enflasyon muhasebesi kararı
REKLAM ALANI
Yayınlama: 30.04.2024
A+
A-

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığınca hazırlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, 2024 hesap döneminin birinci geçici vergi döneminin (Ocak-Mart 2024) sonu itibarıyla, mükelleflerin enflasyon düzeltmesi yapmaması uygun görüldü.

Böylece, 17 Mayıs 2024’e kadar verilmesi gereken birinci geçici vergi beyannamesi, enflasyon düzeltmesi yapılmadan ve beyannamenin ekinde yer alan bilançonun doldurulmasına gerek olmadan verilecek.

Öte yandan, 2023 hesap dönemi sonuna ait bilançolar enflasyon düzeltmesine tabi tutulacak.

Münhasıran sürekli olarak işlenmiş altın, gümüş alım-satımı ve imali ile iştigal eden mükellefler ise şartlara bakılmaksızın (her geçici vergi dönemi sonu itibarıyla) enflasyon düzeltmesi yapma zorunlulukları bulunduğundan, 2024 hesap döneminin birinci geçici vergi dönemi dahil enflasyon düzeltmesi yapmaya devam edecek.

ENFLASYON MUHASEBESİ NEDİR?

Enflasyon muhasebesi, belirli bir dönemdeki paranın satın alma gücünü, farklı bir dönemde geçerli olan paranın satın alma gücüyle ifade etme işlemine denir. Bu uygulama belirli bir zaman diliminde genel fiyat seviyesindeki artışı hesaplayan ve ekonomik bir gösterge olarak kullanılan bir yöntemdir.

Enflasyon muhasebesi, şirketlerin mali tablolarında ortaya çıkan bozulmayı düzeltmeyi amaçlayan bir uygulamadır.

Uygulama, şirketlerin vergi matrahını artırıcı ve azaltıcı etki yapabilir.

Şirketlerin kârını pozitif veya negatif olarak etkileyebiliyor.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.