Güneş kremi tercihinde dikkat edilmesi gerekenler

Güneş kremi seçiminde ve uygulanmasında dikkat edilmesi gereken noktaları Dermatoloji Uzmanı Dr. Vildan Yazıcı açıkladı.

Güneş kremi tercihinde dikkat edilmesi gerekenler
REKLAM ALANI
Yayınlama: 07.05.2024
A+
A-

SPF (Güneş Koruma Faktörü) seçimi konusunda dikkat edilmesi gerekenleri aktaran Dermatoloji Uzmanı Dr. Yazıcı, güneşte kalma süresinin önemine dikkat çekerek “Cilt tipi, güneşe maruz kalma süresi, güneşin yoğunluğu ve bulunulan coğrafya SPF değerinin belirlenmesinde önemli rol oynuyor. Özellikle açık tenli ve hassas cilde sahip olanların yüksek SPF değerine sahip güneş kremleri tercih etmeleri gerekiyor. Biz en az 30 SPF değerine sahip ve mümkünse suya dayanıklı güneş kremlerinin tercih edilmesini öneriyoruz” açıklamasında bulundu.

Güneş kremi tercihinin önemine değinen Yazıcı, “Cilt tipine uygun güneş kremi seçimi önemli bir noktadır. Yağlı ciltler için hafif formüllü, su bazlı güneş kremleri tercih edilirken, kuru ciltler için nemlendirici özelliklere sahip güneş kremleri kullanılmalı” sözlerini kullandı. Güneş kreminin doğru kullanımı hakkında bilgi veren Yazıcı, güneşe çıkmadan yarım saat önce kremin uygulanması gerektiğini aktararak “2 saatte bir tekrarlamak, su ile temastan sonra tekrarlamak ve yüz ile vücut için ayrı ürünler kullanmak çok önemli. Ayrıca güneş kremi kullanımıyla birlikte diğer korunma önlemleri de alınmalı.” söylemlerine yer verdi ve şapka ve gözlük kullanımının da güneşin zararlı etkilerinden korunmak için önemli olduğunu aktardı.

LEKELENME VE KIZARIK ETKİLERİ ENGELLER

Sadece yaz aylarında değil 4 mevsim güneş kremi kullanılması gerektiğini dile getiren Yazıcı, “Güneş ışınları, kış aylarında da cilt üzerinde lekelenme ve kızarıklık gibi olumsuz etkiler yaratabilir. Bu nedenle gündüz cilt bakım rutininin son aşaması olarak güneş kremi kullanılmalı” dedi.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.