Fransa’da liselerde Gazze’ye destek protestosu düzenlenecek

Fransa genelindeki onlarca lisede Gazze’ye destek amacıyla protesto düzenlenecek.

Fransa’da liselerde Gazze’ye destek protestosu düzenlenecek
REKLAM ALANI
Yayınlama: 06.05.2024
A+
A-

Fransa’da Gazze’ye destek protestoları üniversitelerin ardından liselere yayıldı. Bugün ve salı günü Fransa genelindeki onlarca lisede Gazze’ye destek ve ateşkes talebiyle protesto düzenlenecek.

Fransa'da liselerde Gazze’ye destek protestosu düzenlenecek

‘BLOKE EDİLECEK’

Lise Sendikalar Birliği Başkan Yardımcısı Manes Nadel, pazartesi gününden itibaren onlarca lisenin bloke edileceğini açıkladı. Liseli gençlerin bu öğrenci hareketine katılması gerektiğini belirten Nadel, İle-de-France bölgesinin harekete geçeceğini vurguladı.

FRANSA GENELİNDE ABLUKALAR

Lise Sendikalar Birliği’nin (USL) Sözcüsü Gwenn Thomas-Alves, ise geçtiğimiz cuma günü yaptığı açıklamada, pazartesi gününden itibaren tüm okullarda lise hareketini başlatma çağrısında bulunmuş ve Fransa genelinde ablukaların olacağını ifade etmişti. Gazze’deki durumun hala dramatik olduğunu ve Mısır’daki görüşmelerin tıkanmış gibi göründüğünü belirten Thomas-Alves, liselilerin “olaylara karşı çaresiz kalmamak için harekete geçme arzusu” olduğunu belirtmişti.

Fransa'da liselerde Gazze’ye destek protestosu düzenlenecek

KARTOPU ETKİSİ BEKLENTİSİ

Thomas-Alves Lise Sendikalar Birliği’nin diğer yerel sendikalarla ilişkisi olduğunu ve bu sendikaların Lise Sendikalar Birliği’nin bir parçası olduğunun altını çizmişti. Liseliler ve üniversite öğrencileri arasında işbirliğini teşvik eden Thomas-Alves, ateşkes talebiyle pazartesi ve salı günleri için okullarda abluka çağrısını yinelemişti.

Liselerdeki ablukaların iki günden fazla sürebileceğini belirten Thomas-Alves, pazartesinden itibaren bazı liselerin bloke edilmesinin “kar topu etkisi” oluşturarak çok daha fazla gösteriye yol açacağını umduğunu ifade etti.

Lyon, Tours, Besançon, Bretagne ve Paris bölgelerinde de yoğun bir katılımın bekleniyor.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.