Enflasyon bu Cuma açıklanacak: İşte piyasanın beklentileri

Nisan ayı enflasyon rakamları cuma günü açıklanacak. Enflasyonun gıda ve hizmetlerde yaşanan fiyat artışlarının etkisiyle yükselmesi bekleniyor. İşte piyasalardaki enflasyon beklentileri..

Enflasyon bu Cuma açıklanacak: İşte piyasanın beklentileri
REKLAM ALANI
Yayınlama: 29.04.2024
A+
A-

Türkiye’nin nisan enflasyonu belli olacak. Türkiye İstatistik Kurumu, enflasyon rakamlarını cuma günü saat 10.00’da açıklayacak.

Enflasyonun gıda ve hizmet fiyatlarındaki artışın katkısıyla yüzde 3’ten fazla yükselmesi bekleniyor.

AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi’ne katılan ekonomistler, nisan ayında Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) yüzde 3,22 artacağını tahmin ediyor. Ekonomistlerin nisan ayı enflasyon beklentilerinin ortalamasına göre, bir önceki ay yüzde 68,50 olan yıllık enflasyonun yüzde 69,87’ye çıkacağı öngörülüyor. Öte yandan, ekonomistlerin 2024 sonu enflasyon beklentisi de nisanda 43,65 oldu.

Reuters anketinde ise katılımcılar, TÜFE’nin aylık bazda yüzde 3,4 artmasını bekliyor. Yıllık TÜFE’nin ise yüzde 70,3 ile Kasım 2022’den bu yana en yüksek seviyesine çıkması öngörülüyor. Katılımcıların yıl sonu enflasyon beklentisi ise yüzde 43,5 olarak gerçekleşti.

Tüketici Fiyat Endeksi, martta yüzde 3,16 artış kaydetmişti. Merkez Bankası, yıl sonu enflasyon hedefini yüzde 36 olarak açıklanmıştı.

“PİYASA ÜÇ AY GECİKECEK”

Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, ABD’deki sunumunda TCMB’nin yüzde 36 seviyesindeki yılsonu enflasyon tahminine piyasanın üç ay gecikme ile ulaşmasını öngördüğünü söylemişti.

Merkez Bankası, geçen hafta politika faizini yüzde 50 seviyesinde sabit bırakmıştı.

Finansal koşulların önemli ölçüde sıkılaştığını belirten TCMB, enflasyonda belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda ise para politikası duruşunu sıkılaştıracağı görüşünü yineledi.

Merkez Bankası, enflasyonun mayısta zirve yaptıktan sonra yılın ikinci yarısında düşüş eğilimine girmesini öngörüyor. Yıllık enflasyonda zirve beklentisi yüzde 73-75 bandında tahmin ediliyor.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.