Dünya Bankası’ndan Kanal İstanbul açıklaması: Yer almıyor

Dünya Bankası’nın Türkiye’ye sağlayacağı 35 milyar dolarlık finansmanın Kanal İstanbul Projesi için kullanılacağı iddialarına yanıt veren Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Humberto Lopez, “İşbirliği içerisinde yer almıyor” dedi.

Dünya Bankası’ndan Kanal İstanbul açıklaması: Yer almıyor
REKLAM ALANI
Yayınlama: 10.05.2024
A+
A-

Dünya Bankası, geçtiğimiz aylarda Türkiye’nin Ülke İşbirliği Çerçevesi (CPF) kapsamında 17 milyar dolar ve ülke portföyüne ek olarak 18 milyar dolarlık finansman desteğini onayladı. 5 yıl içerisinde sağlanacak 35 milyar dolarlık bu finansman desteği sebebiyle Türkiye Dünya Bankası’nın en büyük üçüncü ülke programı oldu.

Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Humberto Lopez, konuyla ilgili merak edilen sorularını yanıtladı.

35 MİLYAR DOLARLIK FİNANSMAN DESTEĞİ NERELERDE KULLANILACAK?

BBC Türkçe’nin haberine göre; Lopez, finansman desteğinin başlıca, 6 Şubat 2023 depremlerinden etkilenen bölgelerde ekonomik toparlanmanın desteklenmesi ve iklim değişikliği alananında atılacak tedbir adımları için kullanılacağını söyledi.

Dünya Bankası’ndan Kanal İstanbul açıklaması: Yer almıyor

ONAYLANMIŞ PROJELER VAR

Halihazırda belirlenmiş ve onaylanmış bir dizi projenin bulunduğunu ifade eden Lopez  “Örneğin, ihracatçılara destekleyen bir kamu bankası olan Eximbank’a, Avrupa Birliği Sınırda Karbon Yönetmeliği’ne uyum için şirketleri finanse edilmesi amacıyla, 660 milyon dolar garanti verildi. Ayrıca, yakınlarda, salınımlarını azaltmayı hedefleyen firmaların yatırımlarını destelemek için 400 milyon dolar operasyonunu ve çatılardaki güneş panellerinin yaygınlaştırılmasını destelemek için 600 milyon dolarlık bir operasyonu onayladık” ifadelerini kullandı.

Lopez, depremden etkilenen bölgelere ilişkin ise “Depremden etkilenen bölgelerdeki mikro, küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklenmesini içeren bir operasyon için hazırlanıyoruz ki bu da Haziran ayında onaylandı” diye konuştu.

Dünya Bankası’ndan Kanal İstanbul açıklaması: Yer almıyor

“MEHMET ŞİMŞEK İLE ÖZDEŞLEŞEN EKONOMİ POLİTİKALARI”

Türkiye’deki, Hazine Bakanı Mehmet Şimşek’le özdeşleşen mevcut ekonomi politikalarını da değerlendiren Lopez, bu politikaları övdü ve ikinci yarıda düzelme beklediklerini umduğunu belirtti.

Lopez, Türkiye’ye yönelik yabancı yatırımda bir pozitif eğilimin bulunduğunu da söyledi.

Dünya Bankası’ndan Kanal İstanbul açıklaması: Yer almıyor

35 MİLYAR DOLARLIK FİNANSMAN DESTEĞİNDE “KANAL İSTANBUL” İDDİASI

Finansmanın açıklanmasının ardından bazı uzmanlar “Dünya Bankası bu parayla Kanal İstanbul’u finanse eder mi?” sorusunu da gündeme getirmişti.

Kanal İstanbul projesinin mevcut Ülke İşbirliği Çerçevesi içinde yer alıp almadığını sorulan Lopez “Kanal projesi, hükümet ile Dünya Bankası ile yürütülmüş görüşmelerin bir parçası olmadığı için Ülke İşbirliği Çerçevesi içinde yer almıyor” yanıtını verdi.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.