Atık piller nasıl imha edilir?

Yanlış şekilde imha edilen atık piller, çevreye ve insan sağlığına tehlike saçar. Peki, atık pilleri imha ederken nelere dikkat etmeli ve nasıl bir yol izlemelisiniz? İşte cevabı…

Atık piller nasıl imha edilir?
REKLAM ALANI
Yayınlama: 01.05.2024
A+
A-

Pil, kimyasal enerjinin depolanarak elektriksel enerjiye dönüşmesini sağlayan bir aygıttır. Kullandığımız çoğu elektronik aygıta güç sağlar. Televizyon kumandasından, dizüstü bilgisayarın elektriksiz çalışmasına kadar birçok alanda kullanılır.

Pil değişimi zamanı geldiğinde yeni pilleri cihaza takıp atık pilleri nasıl imha edeceğinizi bilmiyor olabilirsiniz. Hatta bu ana kadar piller ile alakalı muhtemelen hiç düşünmediniz. Bu nedenle atık pilleri nasıl imha edeceğinizle alakalı tüm detayları sizler için derledik.

TEK KULLANIMLIK ATIK PİLLER NASIL İMHA EDİLİR?

Atık piller nasıl imha edilir?

Tek kullanımlık pil, tekrar şarj edilemeyen alkali piller olarak adlandırılır. Tek kullanımlık alkali piller, televizyon kumandasından oyuncaklara kadar birçok aygıtta güç sağlar. Bu aygıtların içerisindeki piller bittiğinde tekrar çalışması için atık pillerin çıkarılıp yenileri ile değiştirilmesi gerekir.

Tek kullanımlık piller 1996 yılına kadar tehlikeli bir madde olan cıva ile yapılıyordu. Ve o zamanlar onların hiçbir şey ile temas etmeden ima edilmesi gerekiyordu. Ancak o zamandan bu zamana üretilen pillerde cıva kullanımı kaldırıldı. Cıva yerine tehlikesiz metallerden üretim yapılmaya başlandı.

Atık piller nasıl imha edilir?

Tek kullanımlık atık piller imha edilirken yine de çok dikkatli olunması gerekir. Pillerin dış kabının delinme riski, içerisindeki metal ve kimyasalın dışarı çıkmasına sebep olur. Bu kimyasallar doğaya zarar verebileceği için hayatımızı olumsuz yönde etkileyebilir.

Atık piller doğru imha edilmediği zaman su ve toprağa karışırsa doğal dengenin bozulmasına sebep olur. Peki, tek kullanımlık atık pilleri nasıl imha edebilirsiniz?

Tek kullanımlık atık pilleri imha etmek için onları ayrı bir kutunun içerisinde muhafaza etmeli ve pil atık toplama merkezlerine bırakmalısınız.

ŞARJ EDİLEBİLİR PİLLER NASIL İMHA EDİLİR?

Atık piller nasıl imha edilir?

Şarj edilebilir piller, uzun süreli kullanım için üretilmiştir. Enerjisi bittiğinde tekrar şarj edilebilir olması sebebiyle oldukça tercih edilir. Tekrar şarj edilebilir pilleri; cep telefonu, dizüstü bilgisayar gibi birçok cihazda gündelik yaşamımızı kolaylaştırmak için kullanıyoruz.

Bu piller her ne kadar tekrar şarj edilebilir olsa da bir noktadan sonra ömürleri bitecektir. Ömürleri bittiğinde bu pilleri yenileri ile değiştirmeniz gerekir. Peki, eski şarj edilebilir atık pilleri nasıl imha etmelisiniz?

Atık piller nasıl imha edilir?

Şarj edilebilir atık pilleri imha etmek zorunda kaldığınızda onları asla çöp kutusuna atmayın. Geri dönüştürülebilir olmaları onları geri dönüşüm kutularına atmanız gerektiğini size düşündürebilir ancak bunu da sakın yapmayın.

Şarj edilebilir atık pilleri imha etmek için onları pil atık merkezlerine teslim etmelisiniz. Eğer bulunduğunuz bölgede böyle bir merkez yoksa pil atık kutularına bu pilleri bırakabilirsiniz. Şarj edilebilir atık pilleri imha ederken önlem amaçlı olarak her hangi bir akım sebebiyle bir sorun oluşmaması için terminal uçlarını elektrik bandıyla bantlayın.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.