Aksaray’da kerpiçten yapılan ağıl çöktü: 50 hayvan öldü

Aksaray’da kerpiçten yapılan ağıl, yağış nedeniyle ağırlaşan toprak tavanın çökmesi sonucu enkaz altında kalan 50 küçükbaş hayvan öldü. AFAD İl Müdürü ve Tarım Orman İl Müdürü faciayla ilgili açıklama yaptı.

Aksaray’da kerpiçten yapılan ağıl çöktü: 50 hayvan öldü
REKLAM ALANI
Yayınlama: 06.05.2024
A+
A-

Olay, saat 22.00 sıralarında Yeşiltepe beldesinde Sefer Kertel’e ait ağılda meydana geldi. Yağış sonrası kerpiç ağılın tavanı ağırlaşıp çöktü. Durumu fark eden Sefer Kertel, jandarma ve AFAD’a haber verdi. AFAD ekibi ve belde sakinlerinin yardımıyla ağıldaki 80 küçükbaş hayvan canlı olarak kurtarıldı. 50 küçükbaş hayvan ise enkaz altında kalıp telef öldü.

Aksaray'da kerpiçten yapılan ağıl çöktü: 50 hayvan öldü

AFAD İl Müdürü Kadir Çelik, “AFAD olarak 2 ekip ve 8 kişiyle burada çalışma yürütüyoruz. Enkaz altında hayvan kalmadı. Ekipler çöken damı kaldırıyor.” dedi.

Aksaray'da kerpiçten yapılan ağıl çöktü: 50 hayvan öldü

“HASAR TESPİTİYLE NET RAKAMLAR BELLİ OLUR”

Çöken ağılda 7 üreticiye ait toplam 900 küçükbaş bulunduğunu belirten Tarım Orman İl Müdürü Nejdet Demir ise “Çatısı toprak kaplama olduğu için büyük bir ağırlık yapmış ve duvarlar da dayanamayarak ağıl çökmüş. İhbar üzerine ekipler hızlıca bölgeye intikal ediyor. Ekipler, buradaki vatandaşlarla birlikte ilk etapta 80’e yakın hayvanı canlı olarak kurtarmış. Hayvanların çoğu da dışarı kaçmış. Sabah yapılacak hasar tespitiyle net rakamlar belli olur. 50 hayvanın telef olduğunu biliyoruz.” diye konuştu.

Aksaray'da kerpiçten yapılan ağıl çöktü: 50 hayvan öldü

Üreticilerden Sefer Kertel de bölgeye 2 gündür çok şiddetli yağmur yağdığını ve çatının dayanamayarak çöktüğünü belirtti.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.